Grow Your Own Food.

Seed packs

Seed packs

Grow Your Own Food. Period.

Growing your own food is like growing your own money.  A Zuchini is $1 in the store.  $1 worth of seeds will grow $100 worth of zucchini squash.   One tomato plant per person will keep you in tomatoes all summer.  Two tomato plants will keep you in tomatoes all summer and give you some to freeze for the winter.

egg-cartonA seed needs dirt, water, sun and time, and gives you food.  I bought 6 packs of seeds, they ranged in price from $1.29 – $2.49.  I planted 6 dixie cups each of Hot Peppers, (Bell/Capsicum) Sweet Peppers, Summer Squash, Tomatoes, Green Beans and Basil.

In the pepper and tomatoes I put 3 seeds in each cup.  Summer Squash got 2 seeds each, Green Beans got one, and basil maybe a dozen seeds in each.  I have enough left in the seed packets that I can either start a second crop later or plant them next year.

sprout_cupsI live in an apartment, so I don’t have a huge yard to till up.  But I do have a balcony with a railing.  When the time comes, I’ll move my seedlings to pots that hang from the railing and/or from the underside of my upstairs neighbors deck.  (There are already hooks there!)

This is not rocket science.  Cave men figured this out.  It’s what got them out of the cave.  Eating fresh food that you grew tastes better than anything you can buy in a store.  It’s healthier for you, and it’s (virtually) free.  I spent $15 today on cups, dirt and seeds.  It’ll net $1000 worth of food.  All I have to do is remember to water it, spend an hour potting it in real pots, and pick it.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s